Sıcak günlerde otomobilinizi serin tutmak için bunu yapın!

Ülke genelinde sıcaklıklar artarken, birçok otomobil sahibi de aracında serinlemenin yollarını arıyor. Araç kullanırken aşırı ısınmayı ve yolda olası arızaları önlemek için uygulayabileceğiniz bazı yöntemler bulunuyor.

Otomobili serin tutmak için neler yapılabilir?

Uzmanlar ilk olarak otomobilin klimasını kullanmanızı öneriyor. Ancak soğutma sistemini verimli şekilde kullanmak için bakımların yapılması oldukça önemli. Uzmanlar, düzenli olarak soğutma sıvısı ve yağ değişimi yapılmasını tavsiye ediyor.

Radyatör kanatlarındaki kir ve kalıntıların temizlenmesi de tavsiye ediliyor. Renkli camlar, güneşlikler ve ön cam reflektörleri ise güneşten gelen sıcaklığı engelleyerek aracın daha serin kalmasını sağlayacaktır. Deri koltuklu bir aracınız varsa soğuk jel pedleri tercih edebilirsiniz.

Öte yandan otomobilinizi park ederken güneş altından kaçınmanız tavsiye ediliyor. Mümkün olduğunca gölge park yerleri aramanız, aracın ısınmasını da önleyecektir. Ayrıca arabaya binmeden önce sıcak havayı dağıtmak için arabanın kapılarını ve camlarını açabilirsiniz.

Araç kullanımı esnasında klimayı düşük hızlarda çalıştırabilir ve bu sayede daha verimli kullanabilirsiniz. Bu aynı zamanda araç içindeki hava sirkülasyonunu da artıracaktır.

Öte yandan aşırı ısınma sorunlarına yönelik gösterge panellerini takip etmeyi unutmayın. Uzun yaz sürüşlerinde aralıklı molalar vererek yolculuk yapmak hem sizin hem de motorun güvenliği için oldukça önemli. Bu kapsamda yolculuğunuzu sabah ve akşam saatlerine de denk getirebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir